Zapisz się na Newsletter - otrzymuj informacje o promocjach i nowościach. Bądź na bieżąco!

  Rehabilitacja po zawale serca: zalecenia dla zawałowców

  rehabilitacja po zawale serca

  Rehabilitacja po zawale serca, jeżeli brak jest przeciwskazań, powinna rozpocząć się tuż po opuszczeniu szpitala. Jej program powinien być indywidualny i kompleksowy, uwzględniający zabiegi i ćwiczenia fizyczne, ale także obejmujący opiekę psychologiczną.


  Ryzyko powtórnego zawału serca u chorych, którzy przeszli zawał, wynosi ok. 15% w ciągu roku. Dlatego w czasie rehabilitacji ważne jest wyrobienie zdrowych nawyków, które pomogą pacjentowi ograniczyć jak największą liczbę czynników ryzyka. Aby rehabilitacja po zawale serca była skuteczna, pacjent powinien się zastosować do zasad zdrowego stylu życia.


  Rehabilitacja po zawale serca w Uzdrowisku Nałęczów


  Dla osób, które w czasie nie dłuższym niż dwa miesiące przeszły zawał serca, Uzdrowisko Nałęczów przygotowało program wczesnej rehabilitacji kardiologicznej. Rehabilitacja realizowana jest w Szpitalu Kardiologicznym, specjalistycznej placówce, zapewniającej całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską.

  Program rehabilitacji dla osób po zawale mięśnia sercowego to pobyt leczniczy z min. 10 noclegami z pełnym wyżywieniem, przewidującym możliwość diety według wskazań medycznych, pomagającej utrzymać pod kontrolą ciśnienie, cholesterol czy poziom cukru.

  Zabiegi i ćwiczenia po zawale serca są dostosowane do stanu zdrowia pacjenta i ustalane przez lekarza prowadzącego. Indywidualna terapia ma na celu poprawę wydolności mięśnia sercowego, i wzmocnienie ogólnej kondycji, z określeniem bezpieczne obciążenie dla układu sercowo–naczyniowego pacjenta.

  W czasie turnusów rehabilitacyjnych w Uzdrowisku pacjenci zapewnione mają także wsparcie psychologa, tak niezbędne po pobycie w szpitalu i szoku, jakim był zawał.

  rehabilitacja po zawale serca
  Co roku w Polsce odnotowuje się 73 tys. zawałów serca. Aby rehabilitacja po zawale serca była skuteczna, powinna być wprowadzona jak najwcześniej.
  rehabilitacja po zawale serca
  Kompleksowe podejście i pomoc w utrwalaniu zdrowych nawyków redukujących czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego można znaleźć w czasie pobytu w Uzdrowisku Nałęczów.

  Ćwiczenia po zawale serca


  W program rehabilitacji dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego wpisane są zajęcia ogólnie usprawniające na sali gimnastycznej, trening na cykloergometrze rowerowym czy bieżni. Prowadzący zajęcia fizjoterapeuci nadzorują wysiłek fizyczny, co jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa osób po świeżo przebytym zawale. Specjaliści prowadzą również ćwiczenia krążeniowo-oddechowe, mające duży wpływ na regulację rytmu serca, ciśnienia czy poprawę krążenia.

  Pacjentom zalecane są także spacery na świeżym powietrzu oraz marsze, np. nordic walking, stanowiący kompleksowy trening całego ciała, poprawiający ogólną wydolność organizmu, a także pomagający zredukować stres.

  Profilaktyka wtórna po zawale


  Rehabilitacja nie będzie skuteczna, jeżeli pacjent nie zmieni swoich nawyków. Tylko modyfikacja trybu życia pozwala zredukować ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

  Co zrobić, aby uniknąć kolejnego incydentu sercowo-naczyniowego?

  • rzucić palenie (także e-papierosy), unikać wdychania dymu papierosowego,
  • ograniczyć spożycie alkoholu,
  • przejść na dietę niskotłuszczową,
  • zredukować masę ciała (chorzy z nadwagą i otyłością),
  • utrzymywać zalecany poziom cholesterolu – mniej niż 1,8 mmol/l (70 mg/dl),
  • leczyć nadciśnienie i cukrzycę,
  • prowadzić regularną aktywność fizyczną, dostosowaną do stanu stanu zdrowia,
  • unikać stresu, przeciążenia pracą,
  • pamiętać o odpoczynku i relaksie,
  • unikać gwałtownych zmian temperatury i upałów.

  Zobacz także

  Wczesna Rehabilitacja Kardiologiczna

  Sprawdź, jak wygląda nasz pakiet leczniczy w Szpitalu Kardiologicznym.

  Jak wzmacniać odporność?

  Obejrzyj porady dietetyka Uzdrowiska Nałęczów.

  Jajko w codziennej diecie

  Przeczytaj opinie kardiologa Uzdrowiska Nałęczów.