Zapisz się na Newsletter - otrzymuj informacje o promocjach i nowościach. Bądź na bieżąco!

    Surowce naturalne – wody lecznicze Uzdrowiska Nałęczów


    Uzdrowisko Nałęczów to najpopularniejszy w Polsce kurort z wodą leczniczą. To właśnie wody lecznicze żelaziste, na eksploatację których posiadamy koncesję, sprawiają, że Nałęczów utrzymuje status miejscowości uzdrowiskowej. Wody lecznicze są naszym naturalnym bogactwem!


    Wody lecznicze rodzaje

    Nie wszystkie naturalne wody mineralne zaliczane są do leczniczych. O ich udowodnionych właściwościach leczniczych decydują rodzaj i stężenie aktywnych składników biochemicznych. Pod względem chemicznym i mikrobiologicznym nie są zanieczyszczone oraz cechują się naturalną zmiennością cech fizycznych i chemicznych.

    Na terenie Uzdrowiska Nałęczów występują dwa rodzaje wód czerpanych z dwóch naturalnych źródeł oraz jednego ujęcia głębinowego.


    Źródła wód leczniczych i mineralnych


    • Źródło „BARBARA” – woda lecznicza słabo zmineralizowana żelazista

    Lecznicze właściwości wody:

    Z uwagi na zawartość jonów Fe+2 w ilości powyżej 10,0 [mg/dm3] (waha się w granicach 10,5-13,1 [mg/dm3]), woda z ujęcia “Barbara” może być stosowana w leczeniu niedokrwistości, spowodowanej niedoborem żelaza (niedokrwistość w przebiegu schorzeń przewodu pokarmowego, w następstwach przewlekłych krwawień, niedokrwistość istotna niedobarwliwa, blednica, niedokrwistość ciężarnych i dzieci) oraz w leczeniu niedoboru żelaza bez niedokrwistości u rekonwalescentów (szczególne w sytuacji trwania pierwotnej przyczyny niedoboru żelaza, np. przewlekła utrata krwi, ciąża lub choroby współistniejące, takie jak choroby reumatologiczne, przewlekłe zakażenia dróg moczowych, niewydolność nerek, niewydolność serca, nieswoiste choroby zapalne jelit, przewlekła obturacyjna choroba płuc).

    Suplementacja żelazem ma na celu uzupełnienie jego zapasów oraz przywrócenie prawidłowego stężenia hemoglobiny. A składniki mineralne dostarczane do organizmu w postaci wód leczniczych zawierających te składniki są lepiej przyswajalne.

    Kuracja wodami ze źródła “Barbara” jest ponadto zalecana przy znużeniu, apatii, trudnościach z koncentracją, oddychaniem, przy skurczach i osłabieniu mięśni, mrowieniu i drętwieniu kończyn, bólach stawów, zaburzeniach pracy jelit, depresjach i nerwicach. Wspomaga prawidłowe czynności serca, wzmacnia włosy i paznokcie, wpływa na prawidłowe odżywienie skóry.


    • Źródło „CELIŃSKI” – woda lecznicza słabo zmineralizowana żelazista

    Lecznicze właściwości wody:

    Wskazana jest przy znużeniu, trudnościach z koncentracją, przy zakłóceniu prawidłowej pracy serca, skurczach i osłabieniu mięśni, drętwieniu i mrowieniu rąk i nóg, bólach stawów, zwolnieniu tętna, trudnościach z oddychaniem, przy zaburzeniach pracy jelit, nerwowości, bezsenności, a także przy wypadaniu włosów, łamliwych paznokciach, pękaniu kącików ust.


    • Źródło „MIŁOŚCI” – naturalna woda źródlana – niskosodowa

    Właściwości wody:

    Wspomaga i reguluję pracę serca, łagodzi dolegliwości mięśni (skurcze, mrowienie, drętwienie) i stawów, zmniejsza bóle głowy, nerwowość, znosi znużenie, ułatwia zasypianie, łagodzi stany depresyjne, leczy dolegliwości gastrologiczne, m.in. skurcze jelit, wpływa na prawidłowe odżywienie skóry.

    lecznicze wody mineralne
    wody lecznicze
    wody lecznicze zastosowanie

    Pijalnia wód mineralnych

    Pijalnia Wód Mineralnych połączona jest z wybudowaną nieco później Palmiarnią. Znajdują się tu fontanna oraz krany, zasilane naturalną wodą z nałęczowskich źródeł. W Pijalni, a także w recepcjach naszych obiektów, kupić można specjalne pijałki, które dodatkowo będą doskonałą pamiątką z pobytu w Uzdrowisku Nałęczów.

    Każdy Gość przebywający na kuracji uzdrowiskowej i pobycie leczniczym z zabiegami za okazaniem karty pobytu może korzystać z kuracji pitnej w Pijalni Wód w Parku Zdrojowym (koszt wstępu dla pozostałych gości wynosi 5 zł).

    wody lecznicze w Nałęczowie
    pijalnia wód mineralnych
    wody lecznicze w Nałęczowie

    Wody lecznicze i ich zastosowanie w terapii uzdrowiskowej

    Lecznicze wody mineralne są najważniejszym naturalnym surowcem używanym w terapii uzdrowiskowej. Potwierdzenie Ich właściwości leczniczych odbywa się na podstawie udokumentowanych badań, w formie świadectw, określających ich wskazania do zastosowania w lecznictwie uzdrowiskowym.

    Uzdrowisko Nałęczów szczyci się 200-letnią tradycją wodolecznictwa: naszym kuracjuszom zalecane są wody lecznicze do picia (krenoterapia), a także oferowane są im zabiegi z zakresu hydro- i balneoterapii.

    Wszystkie zabiegi lecznicze w wodzie powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Zabiegi balneologiczne w naszym Uzdrowisku poprzedzone są więc konsultacją lekarską lub fizjoterapeutyczną, która pozwala określić optymalny czas trwania zabiegu, dawkę czy częstotliwość.

    Zabiegi z zakresu balneoterapii, czyli z zastosowaniem wód leczniczych, wkomponowane są we wszystkie pobyty lecznicze z naszej uzdrowiskowej oferty.

    wody lecznicze - zabiegi
    wody lecznicze - zabiegi
    wody lecznicze - zabiegi

    Historia leczniczych wód Nałęczowa

    Początki uzdrowiska w Nałęczowie, sięgają końca XVIII wieku. Cierpiący na podagrę Antoni Małachowski, jeden z rodu właścicieli miejscowych dóbr, szukał wówczas lekarstwa na często powtarzające się zapalenia stawów. W ukojeniu schorzeń zbawienne okazało się lecznicze działanie nałęczowskich wód. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie wodolecznictwem, rodzina Małachowskich na początku XIX wieku zainicjowała budowę Starych Łazienek, gdzie znajdowało się jedno z trzech nałęczowskich źródeł.

    W 1817 roku analiza chemiczna, wykonana przez Józefa Celińskiego, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, potwierdziła walory lecznicze nałęczowskich wód. Nazwane obecnie na cześć profesora źródło „Żelaziste – Celińskiego”, zlokalizowane w budynku Starych Łazienek oraz wody ujmowane z otworu „Barbara”, znajdującego się na zboczu lessowej skarpy, są wodami żelazistymi o właściwościach leczniczych. A te, zgodnie z polskim ustawodawstwem, zaliczane są do kopalin i ich eksploatacja podlega przepisom Prawa Geologicznego i Górniczego. Podlegają ochronie, a funkcję tę pełni utworzony ponad 50 lat temu obszar górniczy „Nałęczów”. Z tego powodu w strukturze naszego Uzdrowiska, tak jak na przykład w kopalniach węgla kamiennego, działa Zakład Górniczy.


    Pozostałe surowce naturalne w Uzdrowisku Nałęczów

    Właściwości lecznicze klimatu

    Atutem Uzdrowiska Nałęczów jest specyficzny, niskobodźcowy mikroklimat, wytworzony przez gleby lessowe, przepływające rzeki Bystra i Bochotniczanka, sieć wąwozów i bogatą szatę roślinną. Samoczynnie obniża on ciśnienie tętnicze krwi i zmniejsza dolegliwości chorób serca.

    wody lecznicze naleczow
    mikroklimat naleczowa
    wody w naleczowie