Zapisz się na Newsletter - otrzymuj informacje o promocjach i nowościach. Bądź na bieżąco!

  Atrakcje Nałęczowa

  Atrakcyjne położenie



  Nałęczów to miejscowość rekreacyjno-wypoczynkowa, która jest częścią trójkąta turystycznego Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów. Jego wizytówką jest Park Zdrojowy, założony przez Stanisława Małachowskiego, z bogatym liczącym 190 lat drzewostanem, palmiarnią oraz Pijalnią Wód leczniczych. Na uwagę turystów zasługuje również Muzeum Bolesława Prusa oraz Chata Stefana Żeromskiego.

  Charakterystyczna dla Nałęczowa jest też willowa zabudowa miasteczka. Większość z zabytkowych budynków, powstała pod koniec XIX i na początku XX wieku. Nałęczów w tym czasie przyciągał wielu artystów, co miało duży wpływ na rozkwit i rozbudowę architektoniczną miasta. Bywali tu i tworzyli m.in. Zofia Nałkowska, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus oraz Stefan Żeromski.

  Największym atutem Nałęczowa jest jednak panujący tu mikroklimat. Jego właściwości lecznicze, powodują samoczynne obniżanie ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszanie dolegliwości chorób serca. Wysoką jonizację powietrza wywołują czynniki takie jak gleby lessowe, przepływające rzeki Bystra i Bochotniczanka, urozmaicona sieć wąwozów oraz bogata szata roślinna – to ok. 72 gatunków drzew i krzewów. Ważnym punktem Nałęczowa są źródła wód mineralnych z przewagą wodorowęglanu wapnia i żelaza.


  Okolice Nałęczowa do zwiedzania



  Nałęczów, ze względu na swoje bardzo atrakcyjne położenie, stanowi doskonałą bazę wypadową do odkrywania regionu, w którym jest umiejscowiony. W niedalekim sąsiedztwie znajdują się znane w całej Polce miejscowości, a wśród nich Kazimierz Dolny, Janowiec, Puławy, Lublin, Wojciechów, Wąwolnica oraz Kozłówka.

  Kazimierz Dolny, oddalony o 30 kilometrów od Nałęczowa, nazywany jest perłą polskiego renesansu. Bogata historia oraz duża ilość zabytków sprawia, że nasi kuracjusze odwiedzają go przez cały rok. Z kolei w Janowcu położonym po przeciwnej stronie Wisły, oddalonym o 43 kilometry od uzdrowiska, znajdują się zachowane ruiny jednego z największych zamków obronnych w Polsce.

  W Puławach, które oddalone są o 30 kilometrów od Nałęczowa, można zobaczyć m.in. okazały Pałac Czartoryskich oraz świątynię Sybilii, a Wąwolnicy sanktuarium Matki Bożej Kęmbelskiej. Miejscowość ta jest celem licznych pielgrzymek. Przez Wąwolnicę przechodzi również trasa wąskotorowej Nałęczowskiej Kolei Dojazdowej.

  Tych, którzy interesują się kowalstwem artystycznym, zapraszamy do Wojciechowa, gdzie co roku w okresie letnim, organizowane są Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie i Spotkanie Kowali, połączone z koncertami polskich gwiazd. W Wojciechowie oddalonym 6 kilometrów od Nałęczowa, znajduje się również Zespół Wieży Ariańskiej. Z kolei w Kozłówce - oddalonej 35 kilometrów – w zespole pałacowo-parkowym, należącym do rodzin Bielińskich i Zamoyskich, znajduje najlepiej zachowana rezydencja magnacka w Polsce i jedna z nielicznych w Europie z niemal kompletnym wyposażeniem.

  Największym miastem położonym nieopodal Nałęczowa jest Lublin. Oddalony o 30 kilometrów Lublin, jest największym ośrodkiem naukowo-kulturalnym po wschodniej stronie Wisły, co przekłada się na liczne imprezy kulturalne organizowane przez społeczność studencką, a także władze samorządowe. Działa tam m.in. Akademickie Centrum Kultury i ośrodki samorządowe: Centrum Kultury, Centrum Spotkania Kultur, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, Warsztaty Kultury i Wojewódzki Ośrodek Kultury. W mieście znajduje się wiele bibliotek, galerii i kilkanaście muzeów, w tym Muzeum Wsi Lubelskiej, Muzeum Lubelskie na Zamku, Muzeum Historii Miasta Lublina, Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”, Dworek Wincentego Pola, Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza, Izba Pamięci Drukarstwa Polskiego oraz Państwowe Muzeum na Majdanku. W Lublinie funkcjonuje również jedyna scena operowo-operetkowa po prawej stronie Wisły – Teatr Muzyczny. Lublin jest ośrodkiem również kultury alternatywnej i sztuki performance.

  Lublin jest miejscem imprez kulturalnych, z których wiele nawiązuje do jego wielokulturowego dziedzictwa i odbywa się w otwartej przestrzeni Starego Miasta. Spośród największych na uwagę zasługuje Carnaval Sztukmistrzów, którego nazwa została zainspirowana postacią Sztukmistrza z Lublina, Noc Kultury, Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival, Jarmark Jagielloński – nawiązujące do tradycji Rzeczpospolitej Obojga Narodów wydarzenie handlowo-kulturalne, Europejski Festiwal Smaku – prezentujący bogactwo i dziedzictwo kulinarne Lubelszczyzny wpisane w szeroki kontekst kultury kulinarnej Europy i krajów Partnerstwa Wschodniego, podczas którego odbywają się koncerty, wystawy, pokazy i warsztaty.

  Wycieczki w okolice Nałęczowa organizuje nasze Uzdrowiskowe Biuro Usług Turystycznych, które zaprasza na jednodniowe / półdniowe wycieczki turystyczne do najbardziej popularnych miejscowości regionu.

  Dla miłośników podróżowania na dwóch kółkach, w naszym Uzdrowisku działa również wypożyczalnia rowerów. Jazda na rowerze to doskonały sposób na poznania zabytkowej zabudowy miasteczka czy okolicznych wąwozów lessowych.


  Kąpiel w basenie i relaks w saunie Kompleks Wodny Atrium



  A co gości czeka w naszych obiektach? Kompleks Wodny Atrium zapewni mnóstwo relaksu dla dorosłych i zabawy dla dzieci podczas pobytu w Nałęczowie. I to bez względu na pogodę! 300 metrowy basen Aquatonic z torami do pływania oraz sztuczną rzeką, jacuzzi, łóżka bąbelkowe i ławeczki perełkowe oraz kompleks saun to doskonały sposób na aktywny wypoczynek dla wszystkich gości, szczególnie rodzin z dziećmi. Wyjątkowym elementem Atrium jest jedyny w Polsce basen białej glinki, sprowadzanej specjalnie na potrzeby zabiegów z Grecji.

  W kompleksie znajduje się także Klub Atrium, gdzie na gości czekają smaczne przekąski i desery, a wieczorami urozmaicona oferta drinków i lokalnych browarów. Tu każdego dnia odbywają się także wieczory taneczne z muzyką na żywo. W sezonie letnim zapraszamy także na taras zewnętrzny, gdzie podczas posiłku czy spotkania przy drinku można cieszyć się pięknem Parku Zdrojowego.


  Oferta SPA dla dorosłych i dzieci



  Wypoczynek w Nałęczowie warto połączyć z relaksującymi zabiegami SPA, które przyniosą ukojenie zmęczonej skórze. Profesjonalna pielęgnacja twarzy i ciała, regenerujące masaże i rytuały na ciało, zabiegi upiększające i usługi fryzjerskie - w Termach Pałacowych czeka cały wachlarz usług dla ciała i ducha. Uzdrowisko Nałęczów przygotowało niespodziankę także dla rodzin z dziećmi, bowiem w naszych gabinetach oferujemy również zabiegi SPA dla dzieci!


  LOT BALONEM NAD NAŁĘCZOWEM



  Balony w Nałęczowie to już tradycja. Od wielu lat w okresie wakacyjnym odbywają się Międzynarodowe Zawody Balonowe, w których biorą udział zawodnicy z całego świata. Najbardziej widowiskowe są poranne i popołudniowe starty, przeloty balonów nisko nad Nałęczowem oraz wieczorne pokazy. W trakcie zawodów zaplanowane są też imprezy towarzyszące: pokazy akrobacji samolotowych i skoków spadochronowych, kiermasze, koncerty.

  Starty odbywają się głównie z terenów Parku Zdrojowego, a szybujące po niebie balony oglądają licznie zgromadzeni mieszkańcy, turyści i kuracjusze naszego Uzdrowiska. To właśnie dla nich przygotowaliśmy niezwykłą atrakcję!

  Kup bilet na widokowy lot balonem i daj się ponieść podniebnej przygodzie.

  Niezapomniane wrażenia i nieziemskie widoki mogą być udziałem każdego gościa Uzdrowiska Nałęczów. Oferujemy możliwość zakupu biletu na lot balonem, z którego podziwiać będzie można piękno nałęczowskiej okolicy. Lot balonem może być także fantastycznym prezentem z okazji zaręczyn, rocznicy ślubu czy urodzin - zachęcamy do zakupu także vouchera, którym obdarować można bliską osobę.

  Warunki oraz program lotu można znaleźć na naszej stronie: Lot balonem nad Nałęczowem.

  Zapraszamy do zobaczenia Uzdrowiska Nałęczów z lotu ptaka!


  Kraina Lessowych Wąwozów



  Kraina Lessowych Wąwozów położona jest w zachodniej części województwa lubelskiego, a jej nazwa nawiązuje do największego w Europie skupiska lessowych wąwozów. Najbardziej znanymi destynacjami turystycznymi są: zabytkowy Kazimierz Dolny, uzdrowiskowy Nałęczów i tętniące życiem kulturalnym Puławy. Każdy zakątek regionu oferuje coś unikalnego. Kamieniołomy w okolicach Józefowa nad Wisłą, restauracje na Szlaku Karpia w Opolu Lubelskim, Dolina Dziesięciu Stawów w Poniatowej, Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa w Karczmiskach, Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji w Wojciechowie, Końskowola – leżąca na Szlaku Renesansu Lubelskiego, Wąwolnica – miejsce kultu religijnego, czy zamek w Janowcu – to tylko nieliczne atrakcje, które mogą zachwycić odwiedzających.

  Kraina Lessowych Wąwozów to przede wszystkim bogactwo krajobrazu, różnorodność przyrodnicza i unikatowość terenu. Ze względu na te walory, zostały tu utworzone różne formy ochrony przyrody. Znajdują się tu dwa Parki Krajobrazowe: Kazimierski i Wrzelowiecki, a także rezerwaty przyrody, które chronią rzadko występujące gatunki ptaków i roślin, np. „Rezerwat Krowia Wyspa” i „Chodelski Obszar Chronionego Krajobrazu”, który można podziwiać podczas podróży Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową. Gratką dla miłośników geologii są kamieniołomy np. w Kazimierzu Dolnym lub w Nasiłowie, a sympatyków fotografii przyciągają punkty widokowe z których rozpościera się wspaniała panorama. Do takich miejsc należy m.in. Wzgórze Albrechtówka z którego jest wspaniały widok na Wisłę, Zamek w Janowcu oraz na Rezerwat Krowia Wyspa lub Góra Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym skąd można podziwiać architekturę tego miasta.

  Turyści preferujący aktywny wypoczynek mogą skorzystać z zimowej oferty ośrodków narciarskich w Rąblowie, Kazimierzu Dolnym i Parchatce, a latem z wypoczynku w siodle i hipoterapii w stajni Kęble, Łąkach czy Kraczewicach. Na przyjezdnych czekają szlaki piesze, konne i rowerowe, ścieżki dydaktyczne, trasy nordic walking poprowadzone przez najbardziej malownicze wąwozy jakimi są Korzeniowy Dół, Plabanka, Kwaskowa Góra czy Norowy Dół. Spływy kajakowe po rzece Chodelka czy Wiśle umilą czas zwolennikom sportów wodnych. Dla rodzin z dziećmi przygotowane są parki rozrywki i place zabaw.

  Połączenie programów leczniczych i SPA, oferowanych przez Uzdrowisko Nałęczów, z innymi usługami turystycznymi, stwarza możliwość zrealizowania wymarzonego wypoczynku i zadbania o to co najważniejsze – nasze zdrowie i samopoczucie.

  A co zimą?

  Ferie w Nałęczowie - zimowa Lubelszczyzna



  Ferie w Nałęczowie z komfortowym noclegiem w najpiękniejszych obiektach Uzdrowiska Nałęczów: Starych Łazienkach i Termach Pałacowych, to doskonały pomysł na spędzenie rodzinnego, zimowego wypoczynku. Gościom oferujemy szereg relaksujących i regenerujących atrakcji, a okolice zapewnią mnóstwo rozrywki miłośnikom zimowych aktywności sportowych.

  Stoki narciarskie w okolicach Nałęczowa

  Okolice Nałęczowa oferują również coś dla amatorów sportów zimowych. Wyciągi narciarskie znajdują się np. w Rąblowie (ok. 12 km od Nałęczowa). Tutejszy ośrodek Nart-Sport oferuje 4 trasy narciarskie, snowpark oraz "oślą łączkę" dla najmłodszych narciarzy. Narciarzom polecamy także Stację Narciarską Kazimierz Dolny (ok. 28 km od Nałęczowa) z 7 trasami i wyciągiem taśmowym dla dzieci. Oba ośrodki wyposażone są w nowoczesny system naśnieżania oraz sztuczne oświetlenie.

  Ok. 60 km od Nałęczowa znajduje się Bałtów i jego pełna atrakcji Szwajcaria Bałtowska. Na narciarzy czeka tu szeroki stok z wyciągami orczykowymi oraz 4-os. koleją krzesełkową, 5 tras zjazdowych, ośla łączka i górka saneczkowa. Miłośnicy zimowych sportów korzystać mogą z krytego lodowiska. Dodatkowo dla gości przygotowano wioskę św. Mikołaja z Baśniową Chatą.