Uzdrowiskowe Biuro Usług Turystycznych
Uzdrowiskowe Biuro Usług Turystycznych powstało, by zapewnić naszym Gościom i Kuracjuszom dodatkowe atrakcje podczas pobytu w Nałęczowie.
Zapraszamy na jednodniowe / półdniowe wycieczki turystyczne do najbardziej popularnych miejscowości naszego regionu. W cenie atrakcji jest: transport autokarem / busem, opieka pilota-przewodnika, ubezpieczenie NW oraz bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.
Terminy i ceny wycieczek dostępne są w Uzdrowiskowym Biurze Usług Turystycznych. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem wycieczek, a także do ich poniższej prezentacji.
Jak spędzić wolny czas w trakcie pobytu w Uzdrowisku?
Nałęczów to miejscowość o bogatej historii, z zabytkami i atrakcjami turystycznymi. Jest także doskonałą bazą wypadową do dalszych wycieczek krajoznawczych. Do programu zwiedzania należy koniecznie wpisać perły polskiego renesansu - Kazimierz Dolny czy Zamość, a także Puławy, Wąwolnicę, Wojciechów, Janowiec czy Kozłówkę. Zaledwie o 30 km oddalony jest także Lublin - stolica województwa, a nieco dalej znajduje się Sandomierz - piękne miasto królewskie na siedmiu wzgórzach.
Co warto zobaczyć w okolicach Nałęczowa?
Wąwolnica - miejsce kultu Matki Bożej Kębelskiej
Wąwolnica leży na skraju Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, w dolinie rzeki Bystrej. Ta wiekowa osada jest celem pielgrzymek wiernych z całej Polski do Matki Bożej Kębelskiej, której kult trwa tu nieprzerwanie od 1278 roku. Przez Wąwolnicę przechodzi również trasa Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej.
W trakcie wycieczki zwiedzimy Wzgórze Zamkowe z kaplicą Matki Bożej Kębelskiej.
Kazimierz Dolny - perła renesansu
Kazimierz Dolny nad Wisłą nie bez przyczyny nazywany jest perłą polskiego renesansu. To niewielkie miasto jest bogate w liczne zabytki architektury sakralnej i świeckiej, pochodzące nie tylko ze "złotego wieku".
W trakcie wycieczki proponujemy spacer bulwarami nadwiślańskimi z widokiem na ruiny zamku i basztę, spacer przez Mały i Duży Rynek, a także zwiedzanie Kościoła oo. Franciszkanów z widokiem na Górę Trzech Krzyży.
Lublin - stolica województwa
Lublin jest największym ośrodkiem naukowo-kulturalnym po wschodniej stronie Wisły. Bogaty w zabytki i pamiątki po minionych epokach, jest jednocześnie miastem akademickim, z mnóstwem atrakcji dla studentów.
W trakcie wycieczki zaprosimy na spacer przez Plac Litewski, Krakowskie Przedmieście, zwiedzanie Archikatedry z Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej, Starego Miasta z Rynkiem i Trybunałem Koronnym, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz terenu obozu koncentracyjnego na Majdanku.
Kozłówka - lubelski Wersal
Kozłówka znana jest z wyjątkowego pałacu, dawnej siedziby rodów Bielińskich i Zamoyskich, otoczonego pięknym ogrodem kwiatowym, rozariami i zabytkowym drzewostanem. Jest to obecnie jeden z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych w Europie.
W trakcie wycieczki zwiedzimy barokowy zespół pałacowo-parkowy oraz Kaplicę Pałacową z pokojem kard. Stefana Wyszyńskiego, upamiętniający jego pobyt w Kozłówce w czasie okupacji.
Puławy - Ateny Północy
Puławy to największe miasto nadwiślańskie między Krakowem a Warszawą. Nazwane Atenami Północy, bogate jest w liczne zabytki, powstałe także na wzór antycznej zabudowy.
W trakcie wycieczki zwiedzimy okazały Pałac Czartoryskich z wystawą pamiątek księżnej Izabeli, park angielski w sąsiedztwie Domku Gotyckiego i Świątyni Sybilli. Zwiedzimy również Czarnolas - dworek Jana Kochanowskiego i odbędziemy "Spacer w poszukiwaniu mądrości", czyli zwiedzanie trzech wystaw związanych z poetą.
Wojciechów – Centrum Europejskiego Kowalstwa
Wojciechów to XIV wieczna wieś szlachecka, słynąca dziś z corocznych Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich i Targów Sztuki Kowalskiej.
W trakcie wycieczki zwiedzimy Muzeum Kowalstwa i obejrzymy popis kucia, zobaczymy także XVI wieczną Wieżę Ariańską oraz drewniany Kościół św. Teodora z XVIII w. Dla chętnych - golonka w karczmie "Biesiada”.
Zamość – Padwa Północy
Renesansowy Zamość to jedno z największych ośrodków kulturalno-turystycznych województwa. Tutejsze Stare Miasto wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W trakcie wycieczki zapraszamy na spacer uliczkami renesansowego miasta. Zobaczymy Twierdzę, Rynek Wielki z ratuszem i arsenałem, zwiedzimy także XVI wieczną Katedrę Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła z kryptą kanclerza Jana Zamoyskiego.
Dęblin – carska twierdza i Janowiec
Dęblin słynie z obiektów fortecznych z XIX wieku, wzniesionych u zbiegu Wieprza i Wisły. Znajduje się tu także największa placówka w regionie, prezentująca zabytki techniki lotniczej oraz pamiątki związane z polskim lotnictwem wojskowym.
W czasie wycieczki zwiedzimy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, a w Janowcu - kompleks zamkowy rodziny Firlejów, Tarłów, Lubomirskich z widokiem na Kazimierz Dolny, skansenem z dworem i drewnianym spichlerzem.
Sandomierz – miasto ojca Mateusza
Sandomierz znany jest nie tylko jako "miasto ojca Mateusza". Położone na siedmiu wzgórzach nad Wisłą (stąd nazywane "Małym Rzymem") jest niezwykle malownicze i bogate w liczne atrakcje turystyczne.
W czasie wycieczki zaproponujemy spacer po Starym Mieście, przejście przez gotycką Bramę Opatowską, zwiedzanie Bazyliki katedralnej Narodzenia NMP oraz przejście Podziemną Trasą Turystyczną "Lochy Sandomierskie".