Zapisz się na Newsletter - otrzymuj informacje o promocjach i nowościach. Bądź na bieżąco!

    Terapia manualna w rehabilitacji kręgosłupa

    W przypadku schorzeń narządów ruchu, najczęstszym błędem jest leczenie objawów, a nie dolegliwości. W Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki” nasi specjaliści po wykonaniu niezbędnej diagnostyki przeprowadzają pełny i skuteczny proces rehabilitacji.


    Przyczyny bólu kręgosłupa


    W dobie cywilizacji bezruchu – obciążanie stawów międzykręgowych i biodrowych jest bezustanne. Siedzimy w samochodzie, za biurkiem, w restauracji, a nawet w domu, bo nie mamy już energii na robienie czegokolwiek… Niestety. Niska świadomość w zakresie tego tematu oraz brak ćwiczeń odciążających, sprzyja deformacjom stawów, zwyrodnieniom dysków, zablokowaniu segmentów kręgosłupa i bolesnym ograniczeniom ruchu.

    Jeśli aparat ruchu nie jest odpowiednio używany – obniża się naturalna odporność kości, mięśni i stawów. Skutkiem są wady postawy, obolałe plecy, przedwczesne objawy starzenia się i codzienne wrażenie wycieńczenia.

    Zmiany chorobowe kręgosłupa


    Kręgosłup jako centralna jednostka funkcjonalna ciała, zasługuje na specjalną uwagę. Jego stan ma decydujący wpływ na ogólną sprawność ruchową i funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych. Specyfika jego budowy decyduje o zakresach ruchomości w poszczególnych płaszczyznach, są one różne w różnych jego odcinkach.

    Silny gorset mięśniowy oraz elastyczność więzadeł, stanowią podstawę prawidłowego działania kręgosłupa. Wyjątkowość anatomiczna chrząstek stawowych i dysków międzykręgowych sprawia, że nie są one odżywiane bezpośrednio przez naczynia krwionośne, lecz przez substancję śródstawową, w której się one znajdują. O ich odżywianiu decyduje ruch powodujący naprzemianstronny nacisk i odciążanie. Przy przykurczach mięśniowych nie następuje optymalne odciążenie, co prowadzi do zaburzeń w odżywianiu stawów, a w rezultacie do zmian chorobowych.

    Ból kręgosłupa – nie lekceważ tego


    Kiedy pojawia się ból, nie wolno go lekceważyć, aby nie dopuścić do rozwinięcia poważnych schorzeń, które doprowadzą do upośledzenia czynności i zmian w stawach, mięśniach, ścięgnach, więzadłach czy połączeniach nerwowych.

    W przypadku dolegliwości ze strony układu ruchu objawy mogą stopniowo narastać, szybko przechodzą w stan chroniczny. Dlatego ból jest informacją płynącą z naszego organizmu, którą należy wykorzystać do postawienia pełnej diagnozy funkcjonalnej i rozpoczęcia rehabilitacji kręgosłupa.

    Rehabilitacja kręgosłupa


    W Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki” stosujemy w pełni spersonalizowane indywidualne podeście do rehabilitacji narządu ruchu – to niezwykła szansa dla na powrót do zdrowia i sprawności. Po odpowiednim zdiagnozowaniu bólu kręgosłupa, praca z fizjoterapeutą, który zaplanuje indywidualną terapię manualną i program izolowanych ćwiczeń na specjalistycznych przyrządach pozwolą na wzmocnienie mięśni stabilizujących kręgosłup, a dolegliwości bólowe stopniowo ustąpią.

    W „Werandkach” mamy praktycznie nieograniczone możliwości rehabilitacji. Jeśli pacjent nie może ćwiczyć z urządzeniami, możemy pracować z nim indywidualnie z małymi przyrządami, wykorzystać urządzenie do terapii w podwieszeniu lub zastosować terapię manualną.

    Fizjoterapia w Werandkach
    Fizjoterapia w Werandkach
    Fizjoterapia w Werandkach
    Fizjoterapia w Werandkach
    Fizjoterapia w Werandkach
    Fizjoterapia w Werandkach

    Terapia manualna


    Jedną z metod leczniczo-diagnostycznych, wspomagającą leczenia schorzeń narządu ruchu (ale też problemów reumatologicznych czy neurologicznych) jest TERAPIA MANUALNA. Powinna być wykonywana tylko przez doświadczonych profesjonalistów, gdyż wymaga rzetelnej wiedzy medycznej i znajomości anatomii organizmu. Nasi fizjoterapeuci poprzez ucisk odpowiednich punktów na ciele docierają do miejsc bólowych i przywracają równowagę mięśniową, stosują przy tym różne rodzaje technik terapii tkanek miękkich.

    Terapia manualna ma za zadanie nie tylko doraźnie złagodzić ból, ale dzięki zmniejszeniu napięcia mięśniowego, zwiększenia elastyczności i odblokowania sztywnych stawów, przywraca ich właściwą ruchomość. Terapia normalizuje napięcie chronicznie napiętych mięśni, regeneruje zmęczone mięśnie i je wzmacnia, przeciwdziała zanikom mięśniowym, rozluźnia i uelastycznia aparat więzadłowy. To wszystko przywraca pacjentowi prawidłowy ruch bez bólu.

    Terapia manualna
    Terapia manualna
    Terapia manualna
    Terapia manualna
    Terapia manualna
    Terapia manualna
    Terapia manualna
    Terapia manualna
    Terapia manualna
    Terapia manualna
    Terapia manualna
    Terapia manualna

    Pobyty dla zdrowego kręgosłupa


    W CDiF “Werandki” realizowane są m.in. pakiety:

    Oprócz pakietów pobytowych z komfortowym noclegiem w hotelach uzdrowiskowych, pacjenci mogą wybrać również pakiety ambulatoryjne (sesje podstawowe lub kompleksowe, trening indywidualny lub grupowy).

    Rehabilitacja narządu ruchu – dla kogo?


    Rehabilitacja narządu ruchu stosowana jest u pacjentów po operacjach (np. artroskopie czy rekonstrukcje więzadeł), w stanach po urazach, kontuzjach czy wypadkach, ograniczeniach ruchomości stawów, które wynikają ze zmian zwyrodnieniowych, zespołów bólowych i przeciążeń. Pomoc w zwiększeniu sprawności znajdą w “Werandkach” również pacjenci po udarach, ze stwardnieniem rozsianym i innymi chorobami o podłożu neurologicznym związanymi z dysfunkcją mięśni i koordynacji ruchowej, np. z chorobą Parkinsona.

    Zobacz także

    Basen białej glinki

    Jedyny w Polsce basen białej glinki

    W Kompleksie Wodnym Atrium znajduje się jedyny w Polsce basen białej glinki, sprowadzanej specjalnie na potrzeby zabiegów z Grecji.

    wody lecznicze w Nałęczowie

    Poznaj nałęczowskie wody lecznicze

    Wody lecznicze są naszym naturalnym bogactwem! Zapraszamy do Pijalni Wód Mineralnych w Parku Zdrojowym.

    Rehabilitacja po zawale serca: zalecenia dla zawałowców

    Dla osób, które w czasie nie dłuższym niż dwa miesiące przeszły zawał serca, Uzdrowisko Nałęczów przygotowało program wczesnej rehabilitacji kardiologicznej.