W przypadku schorzeń narządów ruchu, najczęstszym błędem jest leczenie objawów, a nie dolegliwości. W Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki” nasi specjaliści po wykonaniu niezbędnej diagnostyki przeprowadzają pełny i skuteczny proces rehabilitacji.
Przyczyny bólu kręgosłupa
W dobie cywilizacji bezruchu – obciążanie stawów międzykręgowych i biodrowych jest bezustanne. Siedzimy w samochodzie, za biurkiem, w restauracji, a nawet w domu, bo nie mamy już energii na robienie czegokolwiek… Niestety. Niska świadomość w zakresie tego tematu oraz brak ćwiczeń odciążających, sprzyja deformacjom stawów, zwyrodnieniom dysków, zablokowaniu segmentów kręgosłupa i bolesnym ograniczeniom ruchu.
Jeśli aparat ruchu nie jest odpowiednio używany – obniża się naturalna odporność kości, mięśni i stawów. Skutkiem są wady postawy, obolałe plecy, przedwczesne objawy starzenia się i codzienne wrażenie wycieńczenia.
Zmiany chorobowe kręgosłupa
Kręgosłup jako centralna jednostka funkcjonalna ciała, zasługuje na specjalną uwagę. Jego stan ma decydujący wpływ na ogólną sprawność ruchową i funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych. Specyfika jego budowy decyduje o zakresach ruchomości w poszczególnych płaszczyznach, są one różne w różnych jego odcinkach.
Silny gorset mięśniowy oraz elastyczność więzadeł, stanowią podstawę prawidłowego działania kręgosłupa. Wyjątkowość anatomiczna chrząstek stawowych i dysków międzykręgowych sprawia, że nie są one odżywiane bezpośrednio przez naczynia krwionośne, lecz przez substancję śródstawową, w której się one znajdują. O ich odżywianiu decyduje ruch powodujący naprzemianstronny nacisk i odciążanie. Przy przykurczach mięśniowych nie następuje optymalne odciążenie, co prowadzi do zaburzeń w odżywianiu stawów, a w rezultacie do zmian chorobowych.
Ból kręgosłupa – nie lekceważ tego
Kiedy pojawia się ból, nie wolno go lekceważyć, aby nie dopuścić do rozwinięcia poważnych schorzeń, które doprowadzą do upośledzenia czynności i zmian w stawach, mięśniach, ścięgnach, więzadłach czy połączeniach nerwowych.
W przypadku dolegliwości ze strony układu ruchu objawy mogą stopniowo narastać, szybko przechodzą w stan chroniczny. Dlatego ból jest informacją płynącą z naszego organizmu, którą należy wykorzystać do postawienia pełnej diagnozy funkcjonalnej i rozpoczęcia rehabilitacji kręgosłupa.
Rehabilitacja kręgosłupa
W Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki” stosujemy w pełni spersonalizowane indywidualne podeście do rehabilitacji narządu ruchu – to niezwykła szansa dla na powrót do zdrowia i sprawności. Po odpowiednim zdiagnozowaniu bólu kręgosłupa, praca z fizjoterapeutą, który zaplanuje indywidualną terapię manualną i program izolowanych ćwiczeń na specjalistycznych przyrządach pozwolą na wzmocnienie mięśni stabilizujących kręgosłup, a dolegliwości bólowe stopniowo ustąpią.
W „Werandkach” mamy praktycznie nieograniczone możliwości rehabilitacji. Jeśli pacjent nie może ćwiczyć z urządzeniami, możemy pracować z nim indywidualnie z małymi przyrządami, wykorzystać urządzenie do terapii w podwieszeniu lub zastosować terapię manualną.