Początki uzdrowiska w Nałęczowie, sięgają końca XVIII wieku. Cierpiący na podagrę Antoni Małachowski, jeden z rodu właścicieli miejscowych dóbr, szukał wówczas lekarstwa na dokuczliwe i często powtarzające się zapalenia stawów. W ukojeniu schorzeń, zbawienne okazało się lecznicze działanie nałęczowskich wód, które potwierdzono w 1817r. analizą chemiczną, wykonaną przez Piotra Celińskiego profesora Uniwersytetu Warszawskiego.
Wieści o wodach leczniczych z Nałęczowa szybko się rozniosły po całej Polsce. Liczne wizyty kuracjuszy spowodowały, że zbudowany na potrzeby uzdrowiska Pałac Małachowskich, szybko stał się zbyt ciasny. Małachowscy podjęli więc decyzję o budowie pierwszego, profesjonalnego obiektu kuracyjnego, które dziś funkcjonuje jako Stare Łazienki.
XIX wiek dla uzdrowiska w Nałęczowie był okresem wielu zmian. Zapoczątkował je upadek w okresie Powstań, a następnie rozwijanie, niezwiązanych z leczeniem działalności, które miały pozwolić mu przetrwać trudny czas. Na nowo odrodziło się w 1878 roku, kiedy to założona została przez lekarzy - Sybiraków spółka. Jej działalność sprawiła, że Uzdrowisko Nałęczów stało się najpopularniejszym ośrodkiem leczenia w Królestwie Kongresowym. Wzbogaciło się wówczas o nowy obiekt - obecne Sanatorium Książę Józef, a park zdrojowy został powiększony i obsadzony unikalną roślinnością wg zasad fitoterapii. Dzięki nowym inwestycjom, Nałęczów w miesiącach letnich był głównym ośrodkiem życia intelektualnego narodu. Wśród częstych gości wymienia się m.in. Prusa, Żeromskiego i Sienkiewicza, którzy pozostawili obraz Nałęczowa w swojej twórczości.
Obie wojny światowe przyniosły przerwę w działalności leczniczej, ale uzdrowisko odradzało się za każdym razem. Od 1950 roku funkcjonowało już jako firma państwowa, intensywnie rozbudowując zaplecze zabiegowe, lecznicze i mieszkalne. Milowym krokiem w rozwoju działalności uzdrowiska, było wybudowanie Szpitala Kardiologicznego oraz Sanatorium Fortunat, które wyposażono w najnowszą aparaturę leczenia uzdrowiskowego.
Kolejną szansą dla rozwoju Przedsiębiorstwa Państwowego "Uzdrowisko Nałęczów" stała się prywatyzacja. Wraz z nią, w 2005 roku, firma powróciła do tradycyjnej nazwy Zakład Leczniczy. Obecnie Zakład Leczniczy "Uzdrowisko Nałęczów" SA wchodzi w skład grupy Uzdrowiska Polskie.
Podstawą działalności naszego uzdrowiska są zarówno pełnopłatne pobyty lecznicze, jak i finansowane przez NFZ. Oferujemy usługi w zakresie leczenia sanatoryjnego, SPA oraz Medical SPA. Do wyboru jest ponad sto zabiegów leczniczych z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii, hydroterapii i diagnostyki, które umożliwiają efektywną poprawę stanu zdrowia.
Ponadto dysponujemy ogromną ofertą noclegową. Do dyspozycji gości jest aż osiemset miejsc noclegowych o zróżnicowanym standardzie, nie tylko w naszych sanatoriach, ale także w Termach Pałacowych, Starych Łazienkach i Pawilonie Angielskim. Większość obiektów, zarówno centrów zabiegowych, jak i noclegowych położona jest w Parku Zdrojowym lub na jego obrzeżach.
Od 2005 r. działa również SPA Nałęczów, którego usługi uzupełniają naszą podstawową działalność. Do dyspozycji gości jest również Kompleks Wodny Atrium, strefa SPA oraz salon fryzjerski. Oferujemy również własną linię kosmetyków SPA Nałęczów, opartą na formule 0%.
Prowadzimy ciągły monitoring usług, bowiem opinie naszych gości są niezwykle ważnym elementem zarządzania. Dzięki nim, nasza oferta jest modyfikowana i uzupełniania o nowe usługi. Wykorzystujemy także coraz nowszy sprzęt i techniki terapeutyczne, a dla wygody odwiedzających nasze obiekty, przygotowaliśmy kilka form finansowania pobytu.
Zapraszamy do Uzdrowiska Nałęczów!