„Zespół pocovidowy” dotyka coraz większej liczby pacjentów. Na niepokojące objawy skarżą się zarówno osoby, które COVID-19 przeszły bezobjawowo, jak i pacjenci wymagający hospitalizacji. W Uzdrowisku Nałęczów prowadzona jest rehabilitacja po COVID-19, niwelująca pochorobowe powikłania, związane m.in. ze zmniejszoną wydolnością oddechową oraz ogólnym osłabieniem organizmu.
Rehabilitacja po COVID-19, której znaczenie podkreśla także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest istotnym elementem leczenia następstw choroby, o których wiadomo już coraz więcej.
Jakie są objawy zespołu pocovidowego?
Najczęściej spotykanymi objawami po COVID-19 są zaburzenia w oddychaniu i duszności, utrudniające wykonywanie nawet prostych, codziennych czynności. Pacjenci skarżą się na ogólne osłabienie organizmu, skutkujące długotrwałym poczuciem zmęczenia, zaburzenia rytmu serca, ból głowy, mięśni i stawów. Pojawiają się kłopoty z koordynacją ruchową i utrzymaniem równowagi.
Niepokojącym objawem zespołu pocovidowego są także problemy z koncentracją, pamięcią, prawidłowym wysławianiem się czy logicznym myśleniem. Dowodzi to, że infekcja SARS-CoV-2 wpłynęła nie tylko na układ oddechowy czy krążeniowy, ale także na układ nerwowy organizmu. U pacjentów hospitalizowanych występują ponadto problemy z prawidłową emisją głosu oraz trudności w przełykaniu pokarmów stałych i płynów, co jest konsekwencją długotrwałej intubacji.
U pacjentów „pocovidowych” znaczne wydają się również obciążenia psychiczne. Lęk i apatia, zniechęcenie i brak motywacji do działania wpływa na codzienne funkcjonowanie, zarówno w sferze prywatnej, domowej, jak i zawodowej.
Badania diagnostyczne
W Uzdrowisku Nałęczów rehabilitacja po COVID-19 poprzedzona jest szczegółową diagnostyką stanu zdrowia pacjentów. Jest to bardzo istotne, pomaga bowiem wykryć wszystkie symptomy powikłań pochorobowych oraz choroby współtowarzyszące.
Pacjenci kierowani są na badania diagnostyczne, takie jak np. spirometria, EKG, badania laboratoryjne czy test wysiłkowy. Konsultuje ich ponadto lekarz specjalista, który w niektórych przypadkach zleca dodatkowe badania, np. tomografię komputerową klatki piersiowej. Dopiero po uzyskaniu pełnej informacji o stanie zdrowia pacjenta, dobrana mu jest indywidualna i kompleksowa rehabilitacja.