13 grudnia 2023 r. w Klubie Atrium odbyło się wyjątkowe wydarzenie: tradycyjna Barbórka z udziałem znakomitych gości naszego Uzdrowiska oraz niezapomnianym występem orkiestry górniczej.
Naszą tradycyjną już Barbórkę zaszczycili swą obecnością Burmistrz Nałęczowa Wiesław Pardyka wraz z przedstawicielami Rady Miasta i Gminy Nałęczów, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, członkowie zarządów i pracownicy Spółek Grupy Uzdrowiska Polskie, przedstawiciele BPS TFI SA, przedstawiciele nałęczowskich spółek uzdrowiskowych, lokalnych instytucji, promotorzy i przyjaciele Uzdrowiska Nałęczów. Gośćmi specjalnymi byli przedstawiciele Spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka” wraz z Zakładową Orkiestrą Górniczą pod batutą kapelmistrza Piotra Kowalika.
Zebranych w nowej sali Klubu Atrium powitał Zarząd Z. L. „Uzdrowisko Nałęczów” – Maciej Markowski, Prezes Zarządu oraz Janusz Śmielak, Wiceprezes Zarządu. Prezes Markowski wskazał na nieocenione znaczenie górnictwa dla naszej gminy, dla działalności uzdrowiskowej i leczniczej, i wreszcie dla tysięcy kuracjuszy i pacjentów, którzy każdego roku przyjeżdżają do Uzdrowiska Nałęczów. – Jesteśmy wdzięczni naszym górnikom za ich wysiłek, doceniamy ich wkład w stały rozwój naszego Uzdrowiska – podkreślał Maciej Markowski, przyznając okolicznościowe dyplomy Dyrektorowi Zakładu Górniczego Z. L. „Uzdrowisko Nałęczów” Mirosławowi Przesmyckiemu i górnikom.
Dyrektor Przesmycki przedstawił następnie gościom krótką prezentację nałęczowskich kopalin i ich właściwości. Głos zabrała również prof. dr hab. Małgorzata Łukowicz – Krajowy Konsultant w dziedzinie rehabilitacji medycznej, podkreślając znaczenie lecznictwa uzdrowiskowego dla rehabilitacji.
Po części oficjalnej, goście mieli nieczęstą okazję do wysłuchania wspaniałego występu Zakładowej Orkiestry Górniczej przy Lubelskim Węglu „Bogdanka”. Kapelmistrz Piotr Kowalik i jego muzycy zachwycili publiczność wykonaniem zarówno klasycznych utworów, jak Marsz Radetzky’ego, podczas którego dyrygent kierował również klaszczącą publicznością, jak i popularnych hitów, jak np. nieśmiertelny The Final Cutdown.
Po muzycznej uczcie przyszła kolej na tradycyjną Biesiadę Piwną z lokalnymi browarami i doskonałą golonką. O pyszny, urozmaicony poczęstunek zadbali kucharze Uzdrowiska Nałęczów, który prezentował się znakomicie na specjalnej „barbórkowej” dekoracji stołów Klubu Atrium.
Biesiada nie mogła odbyć się bez tradycyjnych przyśpiewek, do których porwał Łukasz Wnuk z Silver. Uczestników nie trzeba było specjalnie zachęcać do śpiewania, szczególnie gdy mogli się wspomagać przygotowanymi dla nich śpiewnikami.
Bardzo dziękujemy wszystkim gościom za przyjęcie zaproszenia i wzięcie udziału w naszej Barbórce. Niech żyje nam górniczy stan!
Dlaczego Uzdrowisko Nałęczów świętuje Barbórkę?
Barbórka to święto górników, którego obchody w Spółce Z. L. „Uzdrowisko Nałęczów” stały się już tradycją. Dlaczego? Nie jesteśmy przecież na Śląsku, nie wydobywamy węgla kamiennego, ropy czy chociażby… złota. Ale Nałęczów ma inną, cenną kopalinę, której znaczenie dla naszego rejonu i dla naszego Uzdrowiska jest wielkie. I to znaczenie chcieliśmy podkreślić grudniową uroczystością.
Na terenie Uzdrowiska Nałęczów występują dwa rodzaje wód czerpanych z dwóch naturalnych źródeł oraz z jednego ujęcia głębinowego. Przeszło 200 lat temu, w 1817 roku analiza chemiczna, wykonana przez Józefa Celińskiego, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, potwierdziła walory lecznicze nałęczowskich wód. Ze względu na swoiste właściwości i unikatowy skład, te podziemne wody, niezanieczyszczone pod względem chemicznym i mikrobiologicznym mogą być wykorzystywane do celów leczniczych.
Nazwane obecnie na cześć profesora źródło „Żelaziste – Celińskiego”, zlokalizowane w budynku Starych Łazienek oraz wody ujmowane z otworu „Barbara”, znajdującego się na zboczu lessowej skarpy, są wodami żelazistymi o właściwościach leczniczych. A te, zgodnie z polskim ustawodawstwem, od 1962 roku zaliczane są do kopalin i ich eksploatacja podlega przepisom Prawa Geologicznego i Górniczego. Prowadzić ją mogą jedynie uzdrowiskowe zakłady górnicze, kierowane przez osoby posiadające wymagane prawem kwalifikacje Kopaliny te wydobywane mogą być tylko na podstawie koncesji. Wynika to przede wszystkim z potrzeby zapewnienia im właściwej ochrony. Tę ochronną funkcję pełni utworzony ponad 50 lat temu obszar górniczy „Nałęczów”.
Wody lecznicze decydują także o jego profilu – do „Uzdrowiska Nałęczów” trafiają pacjenci Narodowego Funduszu Zdrowia, cierpiący na problemy kardiologiczne, po zawałach serca czy operacjach kardiologicznych. Nałęczowskie wody wspomagają prawidłowe czynności serca, kuracje nimi są też wskazane przy niedoborach żelaza, również u rekonwalescentów, o czym przekonali się pacjenci trafiający do nas na rehabilitację pocovidową.
Dodatkowo Uzdrowisko wykorzystuje inne lecznicze kopaliny do zabiegów opartych o surowce naturalne: m.in. borowinę i solankę. Bogata oferta pobytów leczniczych dla Gości w ramach kontraktów NFZ oraz pobytów komercyjnych dostępna jest przez cały rok.